אמא טובה דיה

הדבר הקבוע ביותר בחיי אישה הוא השינוי בגלל ההיבט ההורמונלי (משפט מדויק אותו רקמה מירה ארצי פדן ,מורתי האהובה ומפתחת השיטה יוגה נשית).


התקופה שלאחר הלידה מאופיינת בשינויים פיזיים ,הורמונליים , רגשיים , נפשיים , אישיים ,חברתיים ,משפחתיים וסביבתיים הכול משתנה.


"חופשת " הלידה לא תמיד נחווית כחופשה ... לעיתים זו תקופה מאתגרת , מעייפת , מבודדת מלאה ברגשות אמביוולנטים ומצבי רוח משתנים, הכל מרגיש אחרת.

קחי נשימה ,שאפי....נשפי....אם אפשר עוד אחת, שאפי...נשפי...ואם מתאפשר עוד אחת ... המקום שאת נוכחת בו כרגע נורמלי לחלוטין ,נעה בין העייפות , הבכי , ההנקה , החיתולים, בין הצרכים הפיזיים הבלתי נגמרים לבין ההתרגשות וההתפעמות מתינוקך הרך והמתוק וההתאהבות ,המתרחשת כתהליך הנבנה שלב שלב .


כל מה שאת מרגישה , קשת הרגשות המגוונת והרחבה ,הקצוות שאת חווה בחסות העייפות ,הכול הגיוני , עברת היריון ולידה , אירועים גדולים בגופך ,נפשך ומחשבתך ,שינויים משמעותיים ועוצמתיים , בחסות ההורמונים המשתוללים בגוף , עולים ויורדים ומפעילים את מדד מצב הרוח , הנפש והגוף .

לפי ויניקוט הנחשב לתיאורטיקן הפסיכואנילטי השני בחשיבותו אחרי פרויד, סביבת התינוק כוללת את המרכיב החשוב ביותר "אמא טובה דיה", אשר מסייעת, מטפחת ומקבלת את התלות המוחלטת של התינוק, כאשר במקביל היא תומכת בניסיונות ובהרפתקאות הראשוניות שלו לעבר עצמאות, אינדיבידואליות ובניית חיים משל עצמו בתוך ודרך מערכות היחסים הבינאישיות.


האם הטובה דיה קודם כל מנסה לטפל בתינוק ובדרך כלל היא מצליחה. לא תמיד.


לפעמים היא טועה ולא מזהה נכון. אולם האמא יודעת מה נכון לתינוק שלה וזה קורה מעצמו. הצרכים של הילד משתנים והיא מתאימה את עצמה אליו.

האם הטובה דיה מתאימה את עצמה לצרכיו המשתנים של התינוק/פעוט/ילד: אין אמא מושלמת, האם האופטימלית היא אמא טובה דיה.

דווקא "אמא מושלמת", מבחינת ויניקוט, אינה אם טובה דיה.


קחי נשימה , שאפי , נשפי , אם אפשר עוד אחת ,שאפי , נשפי ואם מתאפשר עוד אחת ... זכרי באהבה כי בכל מצב , בכל רגע ביממה , את אמא טובה דיה.