אהבה , מגע ,רוך ועדינות

'הרך הנולד ', ניב שגור בהיבט של לידה ולא סתם .. התינוק שנולד , כולו מהות של טוהר ,רכות ועדינות ובעצם זה מה שהוא הכי מבקש , מגע רך , צלילים רכים , אור וקול רכים ועדינים .


רופא מיילד צרפתי בשם לבואייה כתב (1975) ותיאר דרך עדינה מאד לטיפול בתינוקות שזה עתה נולדו.


"בזמן הלידה מעמעמים את האורות ומדברים בלחש ,את התינוק מניחים על בטנה של אימו, שם הוא יכול לחוש את פעימות ליבה ואת חום גופה ,עוד בטרם מנתקים את חבל הטבור.

לא מכריחים אותו לנשום מיד וגם לא שואבים את הליחה מגרונו . נותנים לו להתחיל לנשום בהדרגה, בקצב שלו ,מלטפים אותו באהבה ורכות ."


לבואייה הבחין שכאשר התינוקות רגועים, הם תוך זמן קצר מתחילים לסרוק את סביבתם בעיניהם וידיהם , בניגוד למצב הרגיל שבו תינוקות מתוחים, מפוחדים וצורחים . חשוב שהמעבר בלידה יעשה בצורה עדינה ורכה , כיוון שהלידה יכולה להיות חוויה מפחידה מאד , לכן זה הגיוני שנעשה הכול כדי לצמצם את פחדיו של התינוק ונעשה את המעבר הדרגתי ככל האפשר .


חשוב לבחון את התינוק מקרוב כבר בהתחלה על מנת לקבוע מה מתאים לו ביותר , תוך התייחסות לרמזים שלו.


אם התינוק ממצמץ , משמע שהאורות בוהקים מדי . אם הוא עושה תנועות מציצה , סימן שהוא מוכן להנקה הראשונה שלו .הוא יירדם אם יהיה עייף ויתעורר כשיהיה רעב . כל תהליך פוסט לידתי צריך להיות ייחודי משום שכל התינוקות שונים זה מזה . אך דבר אחד זהה לכולם , כול התינוקות מבקשים להיות מטופלים באהבה ,רוך ועדינות.


כיום מקפידים גם עם תינוקות ששוהים בפגייה שיבואו במגע עם הוריהם , כי ידוע עד כמה המגע הרך העדין והאוהב משפיע על התפתחותם , וכשהם גדלים מעט ניתן אפילו לעסות אותם עיסוי עדין ,רך ואוהב.

חשוב לזכור שאף פעם לא מאוחר מדי וגם כאשר נסיבות הלידה , מאתגרות מסיבות כלשהם ,ניתן להשלים את שנחסך. כך כותבת כותבת דר' אלטה סולטר, פסיכולוגית התפתחותית , בספרה 'התינוק יודע'.


בספרה היא מוסיפה "תינוקות שזה עתה נולדו ניזונים מגירויים הדומים לאלו שחוו ברחם . צרכים אלו כוללים חום , גירוי העור , לחץ על הגוף , תנועה רכה, קולות רכים , פעימות לב ,מזון מגופה של האם ומציצה .


הדרך הטובה להיענות על הצרכים הללו ,היא לשאת את התינוק במנשא ולהיניק אותו בכל פעם שידרוש ". ועוד היא מוסיפה " גירוי העור הוא אחד הדרכים הראשונות שבהן התינוק נעשה מודע לגופו . המגע חיוני כדי שהתינוק יפתח תחושת קיום " .


מחקרים הראו שקול פעימות הלב הוא גירוי קבוע לפני הלידה והוא חשוב גם אחריה .